Kiedy przygotowuję się do dowolnego warsztatu czy bardziej kreatywnego spotkania, prędzej czy później, zawsze trafia mi w ręce Gamestorming: A Playbook for Innovators, Rulebreakers, and Changemakers. Spośród książek „stosowalnych” ta jest dla mnie największą pomocą w codziennej pracy. Zupełnie niedawno trafiłem na coś, co sprawiło że Gamestorming stał się mi jeszcze bliższy. Tym czymś jest aplikacja mobilna (a konkretnie aplikacja Gamestorming Card Deck dostępna na iPhone). Aplikacja nie jest jakoś specjalnie nowa, ale dopiero niedawno ją odkryłem.
Niby GCD jest rodzajem elektronicznej wersji książki, bo zasadniczo zawiera ta same treści. No właśnie – niby. Bo tak naprawdę, GCD jest przykładem na to, w jaki sposób forma prezentacji oraz ogólny design wpływa na użyteczność, a w tym wypadku – na experience korzystania. O ile naprawdę uwielbiam książki (w tym papierowy Gamestorming), o tyle trudno jest mieć tę książkę i w domu i w pracy (nie biorę pod uwagę faktu, że kupię dwa egzemplarze). No a pozostaje jeszcze kwestia zabierania książki na różnego rodzaju eventy (bo w końcu tylko część warsztatów robi się u siebie). Koherentność i mobilność aplikacji to jej silne strony. Wszystkie te elementy to jak dotąd aspekt użytecznościowy tej aplikacji – niezbędne minimum stworzone na bazie wykorzystywanego medium.
Rzeczą która naprawdę robi dla mnie różnicę jest możliwość tworzenia własnych talii, czyli de facto tworzenia zestawów gier do wykorzystania podczas swoich aktywności. Prowadziłem już naprawdę wiele grup/warsztatów, podczas których korzystaliśmy z gier z Gamestorming, ale zawsze był ten sam problem: jeśli nie znało się gry dobrze (a wiadomo, że przeważnie nie zna się przynajmniej części), zawsze pojawia się problem eleganckiego (w trakcie prowadzenia warsztatu) kontrolowania siebie, czy dobrze daną grę sprzedajemy. Do tego nie trzeba się też przejmować programem – jeśli mamy przygotowany zestaw, to przechodzenie pomiędzy poszczególnymi grami jest tak proste jako swipe po ekranie (czyli zasadniczo proste).
Gamestorming to nie tylko zamknięta książka, ale także serwis internetowy z regularnie dodawanymi nowymi grami. Games Wiki jest żywe i bardzo przydatne no i oczywiście na bieżąco aktualizujące się w aplikacji. Czyli teraz w jednym (podręcznym) miejscu można mieć zarówno kanoniczne gry z wersji papierowej, ale także wszystkie najnowsze.
Papierowa książka wielokrotnie ratowała mi różnego rodzaju spotkania. Spodziewam się, że aplikacja będzie jeszcze bardziej przydatna.